چهارشنبه , می 25 2022

ده قانون بازاریابی اینترنتی

صدها روش و تاکتیک مختلف برای بازاریابی اینترنتی وجود دارد. با این حال سخت ترین کار پیدا کردن تاکتیکی است که واقعا برای کسب و کار شما کار کند. اهداف نهایی بازاریابی اینترنتی:

۱٫ افزایش ترافیک وب سایت شما
۲٫ پیدا کردن مشتری های بالقوه
۳٫ تبدیل مشتری های بالقوه به بالفعل

۴٫ استفاده از مشتری های بالفعل برای پیدا کردن مشتری های جدید.

در ادامه این مقاله به ۱۰ عنصری که بازاریابی اینترنتی شما باید داشته باشد تا به موفقیت برسد می پردازیم:

عنصر اول: طراحی واقعا اهمیت دارد.

مهمترین عنصر بازاریابی اینترنتی، طراحی وب سایتی است که کاربر محور باشد . هدف وب سایت شما باید تبدیل بازدید کننده ها به مشتری هایی باشد که حاضرند برای کالا یا خدمات شما پول پرداخت کنند. اولین قدم در این راه ایجاد اعتماد است. از طریق طراحی مناسب وب سایت خود این پیغام را به مشتری برسانید که شما به وقت مشتری و راحتی او اهمیت می دهید. مشتری باید به اطلاعات کافی در خصوص محصول شما و نحوه ارایه آن دسترسی داشته باشد و بتواند به آسانی از وب سایت شما خرید کند. (چه می توان کرد؟)

عنصر دوم: استفاده از محتوای استراتژیک در بازاریابی اینترنتی

محتوای استراتژیک به طور خلاصه به معنی ترغیب بازدید کننده به حرکت به سوی هدفی خاص است. تمام صفحات وب سایت شما باید به گونه ای طراحی شده باشد که بازدید کننده شما را به سمت هدف یا عملی خاص هدایت کند. به عنوان مثال این اهداف می تواند یکی از موارد باشد:

  • خرید یک محصول
  • پیوستن به لیست خبرنامه وب سایت
  • دانلود یک فایل
  • تماشای یک ویدئو
  • کلیک کردن بر روی یک لینک

وظیفه محتوای شما است که به بازدید کننده کمک کند تا کاری که شما می خواهید را انجام دهد. محتوای شما به بازدید کننده می گوید با وب سایت شما چه کاری انجام دهد (یا در واقع چگونه با شما وارد معامله شود). به یاد داشته باشید هر کلمه از محتوای شما باید دارای هدفی باشد. و فراموش نکنید که ابزار شما برای ایجاد اعتماد محتوای شما است .

عنصر سوم: بخشنده باشید

برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی، به بازدید کننده های وب سایت خود نمونه ای از محصول یا خدمات خود را بدهید. لازم نیست حتما چیزی فیزیکی باشد. می توانید به آنها دانش خود را ارایه دهید. هنگامی که به بازدید کننده های خود محتوایی مجانی می دهید که مشکلی از آنها رفع شود، در واقع به آنها کمک می کنید تا درک بهتری از شما به عنوان بر آورده کننده نیاز خود داشته باشند. برای شروع بهتر است نیازهای مشتریان خود را شناسایی کنید.

عنصر چهارم: همه چیز را ساده کنید

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا محصولات و خدمات شما به آن صورت که تصور می کردید فروش نمی رود. یکی از دلایل اصلی این است که محتوا و بازاریابی شما در یک راستا حرکت نمی کنند و این باعث سردرگمی بازدید کنندها می شود.  بیاد داشته باشید که مخاطب سردرگم خرید نمی کند . اگر مخاطب خود را با اطلاعات فراوان و گزینه های زیاد سردرگم کنید به احتمال زیاد وب سایت شما را بدون خرید ترک خواهد کرد. پس همه چیر را ساده کنید. شاید بد نباشد مطالعه ای در خصوص دلایل ترک وب سایت توسط بازدید کننده داشته باشید.

 

عنصر پنجم: به بازدید کننده های خود آموزش دهید

فروش اینترنتی و آنلاین در سایه آموزش و ارتباط شفاف امکان پذیر است. به مشتری های خود نشان دهید که کار خود را به چه نحو انجام می دهید. آنها باید اطلاع کافی در مورد محصول شما و مزایا و معایب آنها نسبت به سایر محصولات بازار داشته باشند. بجای اینکه صرفا سعی کنید چیزی به بازدید کننده هایتان بفروشید، آنها را راهنمایی کنید تا بهترین انتخاب را برای پاسخ گویی به نیاز خود داشته باشند.

عنصر ششم: تغدیه، تشویق و پشتیبانی

اگر با استفاده از محتوای استراتژیک، بازدید کنندهای خود را ترغیب کرده اید تا کار خواصی انجام دهند (مثلا عضو خبر نامه شما شوند)، اکنون زمان آن رسیده که لیستی از آنها تهیه کنید و آنها را تشویق و پشتیبانی نمایید. این کاری است که متخصصین بازاریابی به آن تغذیه لیست می گویند. به نظر شما چه تعداد از کسانی که برای اولین بار از وب سایت شما دیدن می کنند حاضرند محصولات یا خدمات شما را خریداری کنند؟ اگر نخواهیم بگوییم هیچ کدامشان، جواب این سوال کلمه “اندک” است. با این حال بازدید کننده ها حاضرند در مفابل گرفتن اطلاعات ارزشمند و به درد بخور، ایمیل خود را به شما بدهند. جواب سوالِ “با این لیست ایمیل ها چه می توان کرد؟” بازاریابی ایمیلی است. یعنی در نظر گرفتن صاحبان این ایمیل ها به عنوان مشتری های بالقوه و تلاش برای تغذیه، تشویق و حمایت آنها. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم تغذیه اطلاعاتی به معنی ارایه محتوای مناسب جهت رفع یک نیاز یا مشکل مشتری است و هدف از این کار ایجاد حس اعتماد و اعتبار نسبت به شما در دید مشتری های بالقوه است.

عنصر هفتم:  سئو ( بهینه سازی برای موتورهای جستجو )

به یاد داشته باشید که موتورهای جستجو (به خصوص گوگل) به محتوای شما و ارزش آن برای جستجوگر اهمیت می دهند و تا زمانی که محتوای ارزشمندی برای ارایه دارید، قدم بزرگی در این رمینه برداشته اید. توجه کنید که گوگل می خواهد جایگاه بهتری در نتایج جسنجو داشته باشید . پس دست به کار شوید و با استفاده از مراحل کار سئو، وب سایت خود را بهینه کنید. کلمات کلیدیی پیدا کنید که به درد کسب و کار شما می خورد. سپس شروع کنید به تولید محتوایی استراتژیک حول کلمات و اصطلاحات کلیدی مد نظرتان. به یاد داشته باشید به دست آوردن رتبه مناسب در نتایج جستجو، کاری زمان بر است و راه ساده ای برای این کار وجود ندارد. اینکه با چه سرعتی می توانید نتایج دلخواه خود را در موتور های جستجو بدست آورید به فاکتور های مختلفی بستگی دارد:

  • رقابت بر سر کلمات کلیدی مورد نظر شما چقدر است؟
  • کیفیت محتوای وب سایت شما چگونه است؟
  • تعداد و کیفیت بک لینک هایی که به وب سایت شما داده می شود چیست؟
  • بهینه سازی صفحات شما چگونه است؟

عنصر هشتم: گوگل را خوشحال کنید

گوگل در وب حکمرانی می کند پس بهتر است وقت خود را زیاد برای موتورهای جستجوی دیگر تلف نکنید. در بازاریابی اینترنتی اگر به دنبال افزایش ترافیک و فروش خود هستید باید جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل داشته باشید. برای افزایش کیفیت وب سایت خود علاوه بر بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو) کارهای دیگری نیز می توانید انجام دهید. مثلا زمان بارگزاری صفحات خود را کاهش دهید. گوگل تا به حال چندین بار در این خصوص اعلامیه داده است. برای این کار مثلا می توانید کدهای HTML خود را بهینه کنید یا عکس های خود را فشرده کرده و یا اندازه آنها را تغییر دهید و یا اگر از سیستم های مدیریت محتوا در وب سایت خود استفاده کرده اید از پلاگین های cache کننده استفاده کنید. اگر نمی دانید برای بهبود سرعت بارگزاری وب سایت خود چه کنید این مقاله را از “یک ادمین” بخوانید.

 

مطمئن شوید که از گوگل وب مستر و گوگل آنالیتیکس استفاده می کنید. همچنین اگر دارای Google Local listing نیستید یکی بسازید. یادتان باشد همواره باید حواستان به گوگل و نیازمندی ها و قوانین آن باشد.

عنصر نهم: استراتژی بازاریابی اینترنتی خود را بررسی نمایید

چطور می توان بازدید کننده های یک سایت را ترغیب به خرید محصولات و خدمات از آن سایت کرد؟ جواب ساده است: با به کار گیری یک استراتژی بازاریابی اینترنتی عالی که به خوبی اجرا شده باشد. به دست آوردن این استراتژی بازاریابی اینترنتی عالی نیازمند تلاش و پشتکار و تصحیح مداوم است. هیچکدام از استراتژی های بازاریابی موفق، از لحظه شروع کامل و عالی نبوده اند. اگر برای بازاریابی اینترنتی خود دارای استراتژی هستید (و باید چنین باشد)، حتما باید همواره آن را تست کرده و مطابق با نتایج بدست آمده تصحیح کنید. بهترین بازاریابی اینترنتی اصولا بجای بازاریابی باید شبیه یک طراحی وب سایت باشد. آنقدر ساده که کسی روش بازاریابی شما را تشخیص ندهد.

عنصر دهم: شعاع تاثیر خود را افزایش دهید.

آخرین عنصر در بازاریابی اینترنتی به رسانه های اجتماعی مربوط می شود. هدف اصلی استفاده از رسانه های اجتماعی این است که بازدید کننده های بیشتری را به وب سایت شما روانه کند. در واقع شما باید از طریق رسانه های اجتماعی پیام خود را منتشر کنید تا بازدیدکنند های بیشتری به وب سایت شما بیایند.  نباید زمان زیادی صرف این رسانه ها کنید و وب سایت خود را فراموش کنید. اگر تمام وقت خود را صرف فیسبوک و توییتر کنید دیگر زمانی برای وب سایت نخواهید داشت. این در حالی است که زمان شما باید صرف نوشتن بلاگ و تولید محتوای مناسب و همگام با استراتژی بازاریابی اینترنتی شما باشد.

حال که با ۱۰ عنصر بازاریابی اینترنتی آشنا شده اید، حواستان باشد ۴ اشتباه بازاریابی را مرتکب نشوید.

منبع مقاله :  Kayzad.Jafari

 

Summary
Article Name
ده عنصر بازاریابی اینترنتی
Description
افزایش ترافیک وب سایت شما پیدا کردن مشتری های بالقوه تبدیل مشتری های بالقوه به بالفعل استفاده از مشتری های بالفعل برای پیدا کردن مشتری های جدید.
Author

درباره‌ی hostirani

همچنین ببینید

بازاریابی , تبلیغات دهان به دهان

در صورت بهره گیری مناسب از امکانات گسترده این روش بازاریابی الکترونیکی، شما قدمی بزرگ …