چهارشنبه , اکتبر 20 2021
شعار تبليغاتي

چگونه یک شعار تبلیغاتی مناسب خلق کنیم ؟

شعار تبليغاتي
شعار تبليغاتي

 

● تاثیر شعارهای تبلیغاتی در بازاریابی و تبلیغات چگونه میباشد؟

واژه انگلیسی SLOGAN (شعار) از عبارت slough-gharim ( با تلفظ soloorm) اززبان گالیک اسکاتلندی به معنای battle cry ( نعره هنگام رجز خوانی )گرفته شده است.
امروزه در این عصر جدید که با بمباران اطلاعات رسانه های گوناگون و بی شمار مواجه هستیم ,شعارها جذابیت خاصی پیدا نموده اند.

شعار، عبارتی به یادماندنی است که برای بیان مکرر عقیده یا هدفی در زمینه امور سیاسی یا کسب و کار به کار می روند. شعارهای تبلیغاتی (وشعارهای غیر تبلیغاتی) از نوشته ها و تصاویر معمولی دیگر متفاوت هستند. غالباً به دلیل ساختار ساده خود امکان انتقال جزئیات و مفاهیم زیادی را ندارند و به همین دلیل شعار به مخاطب خاصی اشاره نمی کند و بیشتر برای اعلان یک هدف مشخص به عموم مخاطبان به کار می رود.

امروزه کمتر شرکت یا موسسه ای دیده میشود که شعار تبلیغاتی خود را بر مبنای استراتژی بازاریابی و تبلیغاتی خود تنظیم و تدوین کند.در واقع شعار تبلیغاتی که بر مبنای تامین نیازها بر مبنای تحقیق تیم تحقیقا ت بازار شکل نگیرد اثراتی عمیق ,پایدار و ماندگار نخواهد داشت.واین فقط بدلیل دوری و ناآگاهی تمامی قسمتها از نحوه فعالیت یکدیگر و عدم هماهنگی از تولید تا بازاریابی و تبلیغات و فروش میباشد.

ما در دوره ای زندگی می کنیم که برندهای کوچک و بزرگ از شعارهای تبلیغاتی برای پابرجایی برند خود استفاده می کنند. شعار تبلیغاتی هسته ی اصلی و زیر بنای برند می باشد. شعارهای بسیاری، از شرکت های مختلف شنیده می شود؛ اما بهترین شعارهای تبلیغاتی آن هایی هستند که به هسته اصلی برند اشاره دارند.

شعار تبليغاتي عبارتي اسـت دربـاره سازمان يا مـحصولي خاص ، که درباره ويـژگي ها و مزيـت هاي آن مطرح مي گردد. اين عبارت در کليه تبليـغات سازمان تکرار مي شود و همچـنين در ذهـن مخاطـب ماندگار خواهـد شـد.

خصوصيات شعار تبليغاتي

– مزیت اصلی یک محصول یا خدمت را برای مصرف کنندگان فعلی یا خریداران آینده بیان نماید.

– تفاوت یک محصول با محصولات شرکتهای رقیب را به روشنی نشان دهد . البته با رعایت محدودیت های قانونی مربوطه.

– دارای جملاتی ساده، کوتاه، صریح، بدیع و مناسب باشد.

– غالباً نکته دار باشد . البته در صورت لزوم نه اینکه همه شعارهای تبلیغاتی این گونه باشند.

– با «شخصیت» صاحب آن شعار تناسب محصولی داشته باشد.

– احساس خوشایندی از یک نام تجاری یا محصول به مخاطب بدهد.

– احساس « خوب بودن » را در مصرف کننده ایجاد کند.

– احساس تمایل یا نیاز را در مصرف کننده برانگیزاند.

– به سختی فراموش شود. شعار باید به طور ناخودآگاه در حافظه مخاطب حک گردد. به همین علت است که شعارها معمولاً با ترفندهای به یادآورنده ای نظیر ترانه، تصاویر متحرک، فیلم یا آگهی تلویزیونی همراه می گردند.

شركت هاي بسيار زيادي وجود دارند كه شايد عرضه كننده خدمات يا فروشنده محصولي مشابه با آنچه شما يا شركتتان عرضه مي كند باشند. مشتري كه به دنبال محصول يا خدماتي بوده است ، از طريقي با شما آشنا شده است. حال اين شما هستيد كه بايستي تنها ظرف چند ثانيه ، توجه او را به آنچه به او ارائه مي دهيد ، جلب كنيد.
در غير اينصورت ، ممكن است او را براي هميشه از دست بدهيد.

ما تنها چند ثانيه فرصت داريم كه توجه مشتريان بالقوه مان را به خود ، محصول يا خدماتي كه شركت عرضه مي كند جلب كنيم. تازه اين اول كار است و بعد بايد كاري كنيم كه مشتريان بالقوه ما بار ديگر و يا چندين بار ديگر به دنبال ما بگردند تا شايد پس از آن با مذاكراتي كه با آنان انجام مي شود ، بتوانيم درصد و نرخ تبديل را بالا ببريم.

يك عنوان خوب بايد بتواند توجه مخاطب را به خود جلب كند و يك عنوان حرفه اي بايد او را به انجام اعمالي مثل مطالعه ، تحقيق و يا خريد محصول يا كالا ترغيب و تشويق كند.

«شعارهاي تبليغاتي» مثل «عناوين مقالات» و يا «تيتر اخبار» بايستي مخاطب يا مشتري احتمالي را به خود جذب كنند. گيرايي و جذابيت «شعار هاي تبليغاتي» براي بالا بردن «فروش» كافي نيست ، نگارشِ حرفه اي ، خلاقيت و رنگ و لعاب دادن به آنچه براي جذب ، حفظ و افزايش تعداد مشتريان لازم است ؛ به عنوان يك كارحرفه اي مد نظر ماست. استفاده از عبارت هاي كليشه اي نه تنها به شما كمكي نمي كند ، بلكه مي تواند فرصت ها ، پول و زمان شما را به هدر دهد. واژه ها و عباراتي كه براي شعارهاي تبليغاتي خود انتخاب مي كنيد بايستي آنچنان قوي باشند كه بتوانند مشتريانتان را در همان چند ثانيه اول ميخكوب كنند و آنان را به انجام آن عملي كه شما انتظارش را داريد سوق دهند.

تنظيم شعار تبليغاتي کار چندان ساده اي نيست. ولي تکنيک هايي نيز براي تنظيم شعار تبليغاتي مطرح مي باشد که در زير به چند مورد آن اشاره مي شود :

1- بر روي نياز خاصي تأکيد کنيد : در اين حالت بازار هدف با توجه به اشاره مستقيم به يک نياز خاص ، درک صحيحي از شعار خواهد داشت.

2- بر اهداف سازماني تأکيد نماييد : شعارهايي که بر مأموريت و اهداف سازمان تأکيد دارند ، نشان دهنده تعهد سازمان به اهداف و مأموريت هايش نيز مي باشد. شعار زير از اين گروه به شمار مي رود ؛ “صا ايران، هر روز، بهتر از ديروز” كه شعار شرکت صا ايران است.

3- سؤال مطرح کنيد : اين تکنيک تنظيم شعار تبليغاتي که توسط معدودي از سازمانها و شرکتها مورد استفاده قرار گرفته است ، با يک سؤال ، مخاطب را ترغيب به فکر کردن به يک محصول و يا کل سازمان مي نمايد. ” از کي تا حالا؟”

4- شعارهاي تک کلمه را به کار گيريد : برخي به اشتباه مي پندارند که هر چه تعداد کلمات به کار رفته در شعار بيشتر باشد پيام راحت تر منتقل خواهد شد. اما در نقطه مقابل اين گروه از شعارها ، شعارهاي کوتاه تک کلمه اي قرار دارند.
5- نام سازمان يا محصول را با مزيت رقابتي تان پيوند بزنيد : اين تکنيک از رايج ترين تکنيک هاي تنظيم شعار تبليغاتي است. به تعبيري اين تکنيک جزو سهل ترين شيوه هاي تنظيم شعار تبليغاتي نيز به شمار مي آيد. “با بس، تفاوت را احساس کنيد” شعار تبليغاتي شرکت بس از نمونه هاي موفق اين تکنيک مي باشند.

شناساندن يك محصول در يك بازار جديد ، با به كارگيري سياست‌هاي تبليغاتي آن بازار، دشواري‌هاي خاصي را به همراه دارد و نيازمند درك دقيقي از فرهنگ ، زبان و نوع نگاه و زندگي مردماني است كه در آن بازار حضور دارند. گاهي حتي برگرداندن نام كالا يا انتخاب يك نام يا لفظ جديد ، به دليل بي‌توجهي به تفاوت‌هاي زباني و فرهنگي ، بسياري از شركت‌هاي بزرگ بين‌المللي را در بازار جهاني با مشكل مواجه كرده است.

نهایتا ایجاد یک شعار تبلیغاتی مناسب توسط کارشناسی متخصص در رشته تبلیغات و بر مبنای استراتژیهای یک موسسه و توجه دقیق به مزیت رقابتی محصول مورد نظر, کمک شایانی به تیم بازاریابی و گروه تبلیغات کالا جهت تاثیری عمیق و هدفمند بر ذهن مشتری ایجاد خواهد نمود.

بررسی سطوح مختلف شعارهای تبلیغاتی :

شعار صورت گفتاری نشان تجاری (Logo) است و در تبلیغات چاپی معمولاً درست در زیر یا کنار نام یا نشان تجاری قرار می‌گیرد. شعار مجموعه ای از ماهیت، تخصص، مزیت، موقعیت ارزیابی و تعهد یک شرکت را نشان می دهد. شعار در تقویت هویت یک شرکت بسیار مؤثر است. شعار می تواند حتی نیرومندتر از نشان تجاری عمل کند. زیرا مردم به راحتی می توانند شعار تبلیغاتی یک شرکت را به یادآورده یا حفظ نمایند درصورتی که احتمالاً نمی توانند نشان تجاری آن شرکت را ترسیم کنند. به همین دلیل مهم است که شعار تبلیغاتی یک شرکت به روشنی آنچه را که « هست » بیان کند تا آنچه را که باید «بشود». اما اگر بتواند به هر دوی آنها هم دست یابد مطلوب تر خواهد بود !

به کارگیری شعارهای تبلیغاتی دارای دو هدف اصلی است اولاً موجب تداوم اجرای برنامه های تبلیغاتی در یک کمپین تبلیغاتی می شود و دیگر این که استراتژی تبلیغات به شکل یک عبارت قابل باور، تکرار پذیر و به یادماندنی خلاصه می گردد. شعار تبلیغاتی می بایست همیشه و در همه جا به کار رود. زیرا شعار تبلیغاتی مثل سایه به نام شرکت وابسته است. لذا باید آنرا همه جا از جمله در کارتهای ویزیت، تبلیغات چاپی، بروشورها، تابلوها، نامه ها، کتابهای اطلاع رسانی و یا هرجایی که بتوان، استفاده نمود.

ویژگی اصلی شعار تبلیغاتی همیشه کوتاه و نکته دار بودن آن است (مثل جملات قصار) و این ویژگی خود به تأثیرگذاری بیشتر و به یادماندن آن کمک می نماید.

در اینجا به بررسی سطوح مختلف شعارهای تبلیغاتی به زبان انگلیسی می پردازیم تا ببینیم شعارها چگونه ما را برای رسیدن به اهداف مورد نظر یاری می نمایند:

۱- سطح نوشتاری :

۱-۱- استفاده از حروف بزرگ در ابتدا هر کلمه شعار: در این گونه موارد شعار تبلیغاتی برای رسیدن به هدف تأکید مؤثرتر عیناً همانند تیتر اصلی در مطبوعات عمل می کند. بهمین دلیل در این گونه برای جلب توجه بیشتر مخاطب از حروف بزرگ و ابتدای کلمات شعار استفاده می شود.

برای مثال:

Heinz : Beanz Meanz Heinz

Toyota: I Love What You Do For Me

1-2- استفاده کامل از حروف بزرگ در همه کلمات شعار : استفاده کامل از حروف بزرگ علاوه بر دلایل گفته شده بالا با تأکید بیشتر روی هرکلمه از کلمات شعار موجب می شود که آن شعار تبلیغاتی کوتاه اما قاطع بنظر آید .

برای مثال :

New Week: THE WORLDS NEWMAGAZINE

Oracle: SOFTWARE POWERS THE INTERNET

2- سطح آوایی:

۲-۱- استفاده از جملات آهنگین :

۲-۱-۱- جمله آهنگین همراه با نام تجاری: یکی از بهترین روش ها آن است که نام تجاری در شعار تبلیغاتی آورده شود. شعار تبلیغاتی خوب شعاری است که نشاندهنده شخصیت نام تجاری خود باشد. در اینگونه موارد نام تجاری برجسته گردیده و هدف از کاربرد شعار را برآورده می سازد. همچنین از این طریق می توان با ذکر نام تجاری در جملاتی آهنگین هویت شرکت خود را از دیگران متمایز نمود.

برای مثال:

Quavers: The Flavour of a quaver is never known to waver

2-1-2- بیان جملاتی با ذکر نام تجاری : روش دیگر بیان یکسری کلمات و ذکر نام تجاری بدون استفاده مشخص از جملات آهنگین است. البته این روش چندان مؤثر نمی باشد. بخاطر اینکه نام تجاری برجسته نمی گردد. شعار تبلیغاتی ممکن است هویت نام تجاری خود را محو نموده و حتی می تواند نام محصول را نیز تغییر دهد.

برای مثال:

Gaguar: Grace Space Pace

2-2- استفاده از همگونی آوایی در ابتدای کلمات :

همگونی آوایی در ابتدای کلمات شعار جملاتی با ضرباهنگ خوشایند ایجاد می کند. بطوریکه این جملات خودشعار گونه می گردند و مخاطبان به راحتی آنرا به یاد می آورند. از طرفی این همگونی آوایی می تواند تأثیر بسزایی در بهبود انتقال پیام مربوطه به مخاطب بگذارد.

برای مثال :

Grayhound: Grayhound going great

Fila: Funetional … Fashionable … Formidable

با توجه به توضیحات فوق چند نمونه از شعارهای تبلیغاتی معروف در دنیا عبارتند از :
• Adidas – Impossible Is Nothing.
• Coca-Cola – It’s The Real Thing.
• Ford – Built For The Road Ahead.
• Gillette – The Best A Man Can Get.
• Kodak – Share Moments. Share Life.
• Nike – Just Do It.
• NOKIA – Connecting People.
• Pepsi – The Choice Of A New Generation.

اگر به شعارهاي زير توجه کنيم مشاهده ميکنيم که هيچ تمايز خاصي وجود ندارد و همگي سعي کرده‌اند وسعت جغرافيايي مشتريان خود (همه ايران) را يادآور شوند:
– بانک رفاه، بانک همه
– بانک کشاورزي، بانک همه مردم ايران
– بانک صادرات، در خدمت مردم
– بانک ملت،‌بانک شما
– پارسيان،‌ بانک ايرانيان
– بانک مسکن، بانک پاسخگو
– بانک تجارت، بانک فردا
– بانک تات  تجربه، اعتبار، توسعه
-بانک ملي هر جا سخن از اعتماد است، نام بانک ملي ايران مي‌درخشد
-بانک سامان، بانک هوشمند
بانک پاسارگاد، بانک هزاره سوم
بانک انصار، نماد خدمت و اعتبار
– به روياهات فکر کن بانک ملت
بانک اقتصاد نوين نخستين بانک خصوصي کشور

ودر پایان چند نمونه موفق ( تجزیه تحلیل با خودتان ) :
هوای شما را داریم…..کولر های گازی اجنرال
بوتان انتخابی مطمئن
شعار قلم چی : برنامه ریزی امروز موفقیت فردا
هیچ كس تنها نیست…………… همراه اول
محصولات تبرک و کاربرد نام حمید
سن ایچ و دیگر هیچ
پاکسان به سلامت خانواده می اندیشد
به ما دلگرم باشد – ایران رادیاتور
گلد ایران ضمانت خرید شماست
همه جا گلرنگ

 

Summary
Article Name
چگونه یک شعار تبلیغاتی مناسب خلق کنیم ؟
Description
واژه انگلیسی SLOGAN (شعار) از عبارت slough-gharim ( با تلفظ soloorm) اززبان گالیک اسکاتلندی به معنای battle cry ( نعره هنگام رجز خوانی )گرفته شده است. شعار، عبارتی به یادماندنی است که برای بیان مکرر عقیده یا هدفی در زمینه امور سیاسی یا کسب و کار به کار می روند. شعارهای تبلیغاتی (وشعارهای غیر تبلیغاتی) از نوشته ها و تصاویر معمولی دیگر متفاوت هستند. غالباً به دلیل ساختار ساده خود امکان انتقال جزئیات و مفاهیم زیادی را ندارند و به همین دلیل شعار به مخاطب خاصی اشاره نمی کند و بیشتر برای اعلان یک هدف مشخص به عموم مخاطبان به کار می رود.
Author

درباره‌ی hostirani