پنج‌شنبه , ژانویه 23 2020
Home / مقالات علمی / وقتی صاحب فیس بوک کلاه بردار از آب در می آید

وقتی صاحب فیس بوک کلاه بردار از آب در می آید

قطعا اگر از کاربران دایمی فیس بوک باشید و خبر های پیرامون آن را دنبال کنید نام فیلم جنجال برنگیز  The Social Network (شبکه ی اجتماعی ) را شنیده اید. این فیلم که به تازگی روی پرده ی سینما رفته با استقبال شگفت انگیزی روبه رو شده، البته به نظر من این استقبال نه به جهت کارگردانی عالی بلکه به جهت موضوع فوق العاده ی این فیلم است.

این فیلم که در مورد مارک زوکربرگ ، مالک فیس بوک تهیه و کارگردانی شده، در مورد چگونگی شکل گیری فیس بوک، شخصیت مارک، کلاه برداری بزرگ وی و… است.

مارک زوکربرگ، مالک فیس بوک این فیلم را تجاوز به حریم خصوصی دانسته و درست در زمان اکران آن اعلام کرد نصف داراییش را به امور خیریه می بخشد. او همچنین گفته:”” کاری که این فیلم با چهره ی من می کند به سال ها زمان برای باز سازی نیاز دارد “”! البته او فیلم شبکه ی اجتماعی را غیر واقعی خوانده است.

شاید بعد از شنیدن بخشش میلیاردی مارک همه فکر کنند او مرد بسیار درست کار و بخشنده ای هست، اما در این فیلم مارک را جور دیگری معرفی کرده اند. مارک در ابتدا ایده ی فیس بوک را از دانشجویان هاوارد می دزد و در گام بعدی سر شریک ۳۰ درصدی خود یعنی اقای ادواردو سروین، تنها دوستش را کلاه می گذارد و در انتها او را به سهم ۵ درصدی از غول فیس بوک راضی می کند.

اما روایتی کوتاه از فیلم:

مارک جوانی عقده ای، اما فوق باهوش با دختری که دوستش هم هست دچار مشکل می شود پس این دختر ایده ی تحقیر دختر ها را با زدن یک سایت رقابتی با موضوع کدام یکی از این دختر ها برتر است را به مارک می دهد. مارک در عرض فقط ۴ ساعت سرور های دانشگاه را در اثر تعداد بازدید به زانو در می آورد در نتیجه دانشگاه سریعا سایت او را از کار می اندازد.

با این اقدام او چندتن از دانشجویان، به هوش سرشار او پی میبرند و از او می خواهند چیزی شبیه به فیس بوک را در دانشگاه راه اندازی کند ولی او این ایده را به کل دنیا تعمیم می دهد. او برای این ایده به مقداری پول احتیاج دارد پس به سمت شریک ۳۰ درصدی خود یعنی ادواردو سروین می رود و آن ها با خلاقیت مارک و با پول اولیه ی ادواردو سایت را در کل دانشگاه های امریکا معروف می کنند به صورتی که دانشجویان غالبا به آن معتاد می شوند.

اما مارک دیگر شریک کهنه اش را نمی خواهد و رسما سر او کلاه می گذارد و حتی اسم او را از قسمت تاسیس کنندگان سایت خط می زند.

ادواردو که زحمات بسیاری برای این سایت کشیده و از هیچ اقدامی برای فیس بوک دریغ نکرده از مارک شکایت می کند…

باید بگویم در میانه ی فیلم ادواردو که تنها دوست و بهترین دوست مارک است چنان سکانس تاثیر گذاری را خلق می کند که ادم می خواهد فیس بوک را تحریم کند بابت این همه ظلم!

اما از نظر بازیگری به نظر من فیلم نمره ی ۷ از ۱۰ را می گیرد چرا که شخص اول فیلم یعنی جسی آیزنبرگ که در نقش مارک ظاهر شده و به گفته ی خودش حتی تا قبل از فیلم برداری با فیس بوک آشنا هم نبوده و فقط مدت کوتاهی برای آشنایی و بازی در این فیلم با آن کار کرده، نمی شود انتظار بازی در نقش کسی را داشت که زندگی را با فیس بوک درک کرده!

اما داستان و نویسندگی خوب کار باعث شده همه ی این ایراد ها پنهان بماند و طنز نیز چاشنی زیبایی کار شود.


لازم به ذکر است کارگردان فیلم، آقای دیوید فینچر اعلام کرده که اگر مارک این فیلم را خلاف واقعیت می بیند میتواند با مصاحبه با مطبوعات حقیقت را روشن کند.

About hostirani